Ukrajina

Tato stránka je primárně určena našim zaměstnancům, nicméně lze ji sdílet i mimo organizaci. Jako lidé z pomáhající profese máme přirozený pocit se v nastalé situaci nějak angažovat. Do samostatné akce (sbírku, organizaci dobrovolnictví) se jako organizace pouštět nebudeme. Naším příspěvkem je v tuto chvíli naše práce. Přinášíme tedy "základní návody" jak se v jednotlivých oblastech, souvisejících s válečnou situací, chovat, jak se osobně připojit k pomoci. Přičemž si samozřejmě nečiníme nárok na jedinou možnou pravdu.

Zároveň se připravme, že "tato noc nebude krátká". Pomáhat bude potřeba dlouho a v mnoha oblastech. Počítejme s tím, že rozhodnutí postavit se ruské agresi bude každého z nás něco stát.

Péče o sebe samotné

1. Je normální cítit rozechvění, strach, bezmoc, hněv, lítost. a třeba i pocity, které jsme dosud nezažili. Nebojme se je přijmout, prožít a vyjádřit - sdílením, vyjádřením (slovně, beze slov). Mluvme o nich spolu.

 2. Co nejvíc žijme tady a teď a užívejme si, co jsme a máme nyní. Uvědomujme si cennost "všedních" darů, jako je třeba spaní ve vlastní posteli, jídlo s blízkými, teplá voda... 

3. Pečujme o sebe, jak to jde, každý tak, jak to je pro něj nejlepší.

4. Běžme na pomoc. Vyjádřeme podporu účastí na demonstraci, modlitební akci, zapálením svíčky, a hlavně prakticky, např. pošleme peníze ověřeným organizacím ad.

5. Nedělejme velká a neuvážená rozhodnutí. Nechme si projít hlavou, pokud máme nějaký nápad, plán, konzultujme ho - abychom skutečně byli pomocí. 

6. Informace získávejme z ověřených zdrojů, buďme obezřetní k tomu, co k sobě pustíme. A hlavně - zprávy sledujme přiměřeně často, nenechme se pohltit. 

7. Buďme navzájem laskaví, nedělejme škatulky, hlavně vůči "všem Rusům" a "všemu ruskému". 

8. Zkusme usilovat o přinesení dobra v tom kousku světa, kde žijeme. Jakkoliv a čímkoliv. Úsměvem, posbíráním odpadků, uděláním radosti blízkým i vzdáleným. 

9. To, co děláme, v čem jsme dobří, dělejme naplno (ale ne na svůj úkor), tak jak můžeme, a tím "zlepšujme" právě ten svět, ve kterém žijeme. 

10. V této době si silně uvědomujeme význam hodnot, jako mír, svoboda, lidství, sounáležitost - skvělý základ k tomu, abychom si je "hýčkali" a s úctou k nim přistupovali i v budoucnu.

Informace

Válka samotná se vede stovky kilometrů daleko, ale ta informační probíhá v našich počítačích, mobilech, televizních obrazovkách ... Dle toho je dobré k informacím o válečném konfliktu (a všech souvislostech) přistupovat. Informací je dnes nepřeberné množství a orientace v nich stojí nějaký čas a energii, ale drtivé množství informací dnes lze nějakým způsobem ověřit (což v případě válečné oblasti může být velmi obtížné). Třeba ve zdrojích, které zde uvádíme. Obecně platí, že čím větší senzace, tím větší opatrnost při přijímání dané informace.

Jako kvalitní "rozcestníky" zaměřené na současnou situaci (nejen na informace) lze použít tyto dva weby: https://www.stojimezaukrajinou.cz/ 

https://www.pomahejukrajine.cz/ 

Co se týká informací ve veřejném a mediálním prostoru je dobré soustředit na osvědčené a ověřené weby a zdroje. Určitě bych důvěřoval vysílání a webům veřejnoprávních médií  České televize  https://ct24.ceskatelevize.cz/ a  Českého rozhlasu  https://www.irozhlas.cz/ 

Z dalších zdrojů bych po vlastní zkušenosti doporučil:

To že informace a dezinformace mají v dnešní domě velkou moc (s nebezpečným dosahem) ilustruje i rozhodnutí Vlády ČR zablokovat v souvislosti se současnou situací nejznámější české dezinformační weby.

Kapitolou samo o sobě jsou sociální sítě, které mohou poskytovat rychlé, aktuální a autentické informace, co se ale týče dezinformací a manipulací je to velmi nebezpečné a zrádné prostředí!


 Pomoc - finanční

U všech druhů pomoci je dobré se držet principu chladné hlavy, organizovanosti, využívání prověřených způsobů ...

Příspěvky do ověřených finančních sbírek sbírek jsou asi v oblasti pomoci to nejúčinnější. Tady je několik prověřených:

  • Pomozte Ukrajině s Pamětí národa https://www.darujme.cz/projekt/1205934 Sbírka pro organizaci ve které se angažuje i "náš" Honza Šíma. Sbírka je zaměřená na humanitární i "technicko-bojovou" pomoc (drony, helmy, neprůstřelné vesty ...)

  • SOS UKRAJINA Člověk v tísni   https://www.clovekvtisni.cz/darujte/jednorazoveamount=1000&accountId=7 Sbírka zaměřená na humanitární a rozvojovou pomoc u organizace, se kterou spolupracujeme i v rámci našich služeb.

  • SOS ADRA: Pomoc Ukrajině https://www.darujme.cz/projekt/1205456 Sbírka známé humanitární organizace.

  • Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze, účet na okamžitou pomoc pro obranu Ukrajiny: 304452700/0300. Sbírka zaměřená na obrannou a vojenskou pomoc Ukrajině. Stránky velvyslanectví, jsou vzhledem k hackerským útokům většinou nedostupné. Informace o sbírce lze získat na oficiálním facebookovém profilu velvyslanectví    https://www.facebook.com/UkraineEmbassyinCzechia/ 


Pomoc - materiální

Potřeby materiálních sbírek se budou jistě v čase proměňovat, v případě zájmu je třeba sledovat aktuální požadavky (asi ideálně přes Facebook). Je dobré zdůraznit, že u jakékoliv materiální pomoci je třeba poskytovat materiál nový nebo alespoň velmi zachovalý.

V Libereckém kraji sbírky organizují např:

  • Hasičský záchranný sbor
  • Řeckokatolická církev - v kostele Nalezení sv. Kříže na Malém náměstí v Liberci po domluvě s otcem Ivanem.

Pomoc - dobrovolnická

Opravdu živé a kvalitní centrum občanského dobrovolnictví je ve Facebookové skupině

Dobrovolníci pomáhají v Libereckém kraji